Rally 10 / 2014

MMČR 2014 + kalendáře na rok 2015
V rozpětí devíti měsíců, mezi první lednovým a prvním říjnovým víkendem, se odehrálo letošní MMČR, jehož sedm mistrovských
podniků určilo staronové mistry Václava Pecha a Petra Uhla.

 

Martina Šlehoferová - Mé děti budou hrát šachy
Martina Šlehoferová má za sebou svoji asi nejvýznamnější sezónu. Vedle toho, že s Janem Sýkorou potřetí v řadě vybojovali sprinterský primát ve třídě 2, vylepšili své absolutní maximum a po dvou bronzech vystoupali na konečný stříbrný stupínek. Především se však v létě proměnila ze slečny Škardové v paní Šlehoferovou.

 

Juha Kankkunen v Česku
U příležitosti Setkání mistrů v Sosnové do České republiky zavítal čtyřnásobný mistr světa v rally a vítěz Dakaru Juha Kankkunen. Čtyři tituly získal se třemi různými značkami a svůj první titul získal ve voze skupiny B. Zdařil se mu i přechod mezi "áčka", úspěšně závodil také s vozy WRC.
Měli jsme štěstí, že ve velmi nabitém programu Juhy Kankkunena v ČR mohl vzniknout tento dvojrozhovor, k němuž se přidal i Ctirad Hájek, který se podílel na zajištění účasti této rally legendy v České republice.

 

Setkání mistrů Sosnová
Pražský rallysprint
Mikulášská rally

 

Pohár Pirelli 2014 - Marcel Tuček a Josef Vojáček na výsluní
Posádky, obouvající italské pneumatiky Pirelli, se i letos díky českému zastoupení této značky utkaly o zajímavé finanční ceny. Celkem pro ně byla připravena částka 210 000 Kč, spravedlivě rozdělená mezi účastníky "velkého" a sprintového šampionátu.

 

La Carrera Panamericana
Svou historicky první účast v novodobé historii závodu La Carrera Panamericana ozdobil český tým stoprocentní úspěšností, byť soutěž dokázala dokončit méně než polovina účastníků i přes možnost se do závodu po opravě vozidla v další etapě vrátit. Navíc Vojtěch Štajf dokázal vyhrát svou třídu a Petr Kačírek skončil jen těsně pod pódiem…

 

ERC: Tour de Corse

T&T: Spokojenost s výhradami
Jaromír Tarabus s Danielem Trunkátem mají za sebou premiérovou sezonu v evropském šampionátu. Jejich posledním závodem byla Tour de Corse, kde obsadili osmé místo. V celkovém hodnocení skončili dvanáctí. V cílovém městě Ajacciu jsme se s moravskou posádkou za letošní sezonou ohlédli.

 

Monza Rally Show - Kubica vyhrál rally na okruhu!
Populární Polák Robert Kubica vyhrál jako třetí zahraniční jezdec italskou Monza Rally Show na stejnojmenném okruhu poblíž Milána. Ve více než třicetileté historii netradiční automobilové soutěže se to doposud podařilo jen Loebovi (2011) a Sordovi (2010 a 2013). Kubica porazil po třídenní bitvě favorizovaného Valentina Rossiho na závěrečném měřeném úseku. Oba startovali na vozech Ford Fiesta RS WRC.

 

50. RallyRACC-Costa Daurada 2014
70. Wales Rally GB 2014

 

Mikko Hirvonen - Věčný korunní princ odchází...
Druhou příčkou na Wales Rally GB se rozloučil s profesionální soutěžní kariérou Fin Mikko Hirvonen. S trochou nadsázky se dá říci, že přišel do světového rallysportu ve špatnou dobu. V seriálu MS absolvoval 13 sezon a většinou zůstal ve stínu Sébastiena Loeba. Vyhrál 15 soutěží, čtyřikrát se stal vicemistrem světa, v sezoně 2009 mu ke světovému titulu dokonce scházel jen jediný bod. Možná i proto odchází do sportovního důchodu už ve 34 letech.

 

Návrat GT vozů do MS
Mnozí pamětníci považují za zlatou érou rallysportu počátek sedmdesátých let, kdy vítězily atraktivní sportovní vozy Porsche 911 S, Alpine A 110 a Lancia Stratos HF. FIA se snaží už několik let vozy kategorie GT do rally vrátit. Zatímco na národní úrovni to už několik let funguje, v rámci MS se to částečně podařilo teprve letos.

 

RX World rallycross championship 2014

Petter Solberg - premiérový mistr světa RX